Vánoční tradice a zvyky

Barborka

Pěkně rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale také to může znamenat, že dívka, která 4.12 na svatou Barboru natrhá větvičky barborky (třešňové větvičky nebo zlatý déšť natrhaný až po setmění) a ty ji do Štědrého dne ve váze rozkvetou, tak se dívka do roka vdá.

Jak větvičky natrhat? Seřízněte větvičky šikmými řezy, vložte je do vázy naplněné vodou a postavte je do chladné místnosti. Před kvetením asi 5 až 12 dní, přeneste vázu do teplého obývacího pokoje. A pak už se můžete těšit na to, jak se budou jednotlivé kvítky postupně otevírat.

Jmelí

I když by se vám mohlo zdát, že zavěšené jmelí je americkou tradicí, ve skutečnosti tato tradice sahá až do doby Keltů.

Keltskými druidy bylo jmelí považováno za posvátné, protože si drželo svou zelenou barvu po celou zimu. Věřili, že vyléčí každou chorobu a funguje i jako protijed.

Dodnes jmelí symbolizuje plodnost a štěstí. V Evropě a Severní Americe jsou populární polibky pod vánočním jmelím, které mají dotyčným přinést štěstí a lásku.

Líbání pod jmelím

Málo kdo ví, že líbání pod jmelím má svá pravidla. Líbat se může pouze na Štědrý den. Muž pak v ten den může políbit každou ženu, která bude procházet pod zavěšeným jmelím. Po každém políbení pár uzme ze jmelí jednu bobulku pro štěstí. S trháním se přestane, až na jmelí zůstane pouze jedna jediná kulička. Takové jmelí se pak musí uchovat až do dalších Vánoc.

Aby jmelí mělo svou moc a nosilo štěstí, nesmí to být ledajaké jmelí. Jmelí si nesmíte nařezat a ani sami koupit, musíte je dostat darem. Jmelí se pak zavěsí 24. prosince doprostřed místnosti anebo nad dveře. Chcete někomu věnovat zlaté nebo přírodní jmelí, neváhejte a s předstihem si ho u nás objednejte.