Proč mít zelené rostliny v kanceláři

Rostliny jako standard

Živé rostliny v interiéru nejsou pouze krásnou ozdobou, ale plní mnoho dalších významných funkcí. Jsou důležitou součástí našich domů, bytů, a dnes i kanceláří. Mají schopnost vytvořit jedinečnou atmosféru. Proto dnes patří na každé pracoviště a v řadě evropských zemí jsou již ve většině podnikových interiérů neodmyslitelné jako standardní doplněk pracovního prostředí. Stávají se také součástí vstupních hal kancelářských a obchodních center, a jsou tak pro nás mnohdy jediným spojením s přírodou, která ve městech z každodenního života pozvolna mizí.

Pokojové rostliny jako antistres

Pohled na zelené rostliny uklidňuje nervovou soustavu a ovlivňuje tak naše zdraví a psychiku. Přeplněné diáře nás neustále honí od jedné schůzky ke druhé, porada střídá poradu, vše probíhá v neustálém stresu. Jenom živé rostliny zůstávají na svém místě. Mají pozitivní vliv na pracovní klima a tím i na naši mysl, navozují nám pocit uvolnění. Rostliny v místnostech nám přidávají na optimismu. Vyvolávají v zaměstnancích spokojenost s prací, čímž zároveň zvyšují pracovní produktivitu.

Správně vybrané pokojové květiny mohou také předcházet zdravotním potížím.

Zelené i kvetoucí rostliny mají velký význam pro zdravé interiérové klima (například v nemocnici zmírňují strach pacientů z bolesti). Suchý vzduch, prach a různé škodlivé látky v uzavřené místnosti způsobují mnohé zdravotní potíže. Pokojové rostliny snižují škodlivé látky v ovzduší, které dýcháme při práci. V místnostech, kde nefunguje klimatizace a není možné větrat, je znečištěný vzduch tím nejhorším prostředím, veškeré škodliviny v něm totiž zůstávají. Rostliny v sobě nesou elektrický náboj, který na sebe váže poletující prach. Kromě produkce kyslíku především v zimě působí rostliny jako přirozené zvlhčovače vzduchu, spojují tyto částečky prachu, který se stává těžším a rychleji klesá k zemi. Tím nám snižují riziko infekcí dýchacích cest.

Jak ale vytvořit přirozenou a příjemnou atmosféru v našich kancelářích, aby rostliny oživily Váš interiér?

Důležité je, jaké rostliny máme správně zvolit a také jak a kam je nejlépe rozmístit. Počet rostlin musí být přiměřený rozměrům Vašich kanceláří. Rozhodně není dobře, když kancelář začíná připomínat džungli!

Plazící se a popínavé rostliny lze výborně uplatnit všude tam, kde je potřeba schovat ostré hrany. Za pomocí rostlin lze symbolický rozdělit prostor na zóny, například oddělit pracovní stůl od jednací části. Pamatujte, že rostliny zlepšují kvalitu vzduchu, obzvláště v případě, že v kanceláři někdo kouří.

Rostliny s vlastním servisem

Aby vaše rostliny plnily svou úlohu, je nutné je udržovat, čistit. Kromě návrhu pro vás dokážeme zajistit pravidelný servis s odbornou péčí, jehož součástí je zálivka, hnojení, ošetřování nadzemních částí rostlin, odstraňování suchých listů a zaschlých špiček, zbavování prachu, zlepšení vzhledu postřikem přípravku pro lesk listu. Rostliny a jejich vzhled je třeba upravovat pravidelným a včasným řezem. Odborným dohledem zajistíme včasný zásah proti chorobám a škůdcům.